Malování na hedvábné šátky a jiné doplňky je příjemným odreagováním
Chcete se odreagovat od každodenního shonu současného života a utéct tak do světa, kde se fantazii žádné meze nekladou? Malování na hedvábné šátky a doplňky jsme vám přiblížili níže, snadno a rychle v pěti krocích. Vyzkoušejte s námi malování konturou a zažehlovacími barvami. Hedvábí díky svému vysokému lesku dá vyniknout barvám lépe než ostatní materiály. V současné době je u nás již velký výběr hedvábných polotovarů a nejsou o moc dražší než metráž. Čím vyšší gramáž hedvábí, tím vyšší cena. Koupit si můžete šály a šátky v různých rozměrech a druzích hedvábí, dále kravaty, motýlky, kosmetické taštičky, obaly na brýle, oblečení, deštníky i bytové doplňky jako jsou například potahy na polštáře a podobně.
Pokud si chcete techniku nejdříve vyzkoušet, nejlepší bude na něčem malém. Ideální je třeba pouzdro na brýle nebo taštička na zip, kterou lze použít jako kosmetickou taštičku na šminky nebo na jakékoli jiné „poklady“ či drobnosti.
Potřebujete:
Hedvábný polotovar – taštičku se zipem (nebo obal na brýle, motýlek, kravatu, šálu nebo šátek), konturu na hedvábí, zažehlovací barvy, mizící fix a žehličku.
Návod s postupem práce:
1) Do vámi zvoleného hedvábného polotovaru (např. taštička nebo pouzdro), vložte více papírových utěrek složených na několikrát, čímž se zabrání prosáknutí do spodní části. Mizícím fixem si předkreslíte jednoduchý motiv. Pokud něco zkazíte, fix se dá lehce odstranit pomocí navlhčeného štětce a usušit (nejlépe fénem). Samovolně vymizí na vzduchu během dvou dnů.
2) Poté si špičkou tuby kontury obtáhněte všechny předkreslené linky. Při malování je nutné myslet na to, aby byly všechny konturovací čáry (tzn. motivy ohraničené) a navzájem se dotýkaly (aby se různé barvy nevpily navzájem do sebe).
3) Jakmile konturou namalované linky zaschnout, můžete začít vybarvovat ohraničené plochy. Barvy na hedvábí je nejlepší nanášet pomocí kulatého štětce a vzhledem k tomu, že barva po hedvábí hezky „jede“, je dobré nenanášet barvu v ploškách až k okraji kontury. Barva k nim „dojede“ velmi rychle sama.
4) Jakmile první strana zaschne, tak stejným způsobem namalujte i druhou stranu výrobku. A je jen na vás, jaký postup a posloupnost zvolíte. Jestli první nakreslíte konturou obrysy z obou stran a barvu nanesete poté také z obou stran. Anebo zda provedete, viz postup výše. U kontury i barev platí, že je dobré je nechat dobře zaschnout, aby nedošlo k rozmazání.
5) Po důkladném zaschnutí obou stran je potřeba konturu i barvy zažehlit. Tím se obojí řádně zafixuje a bude možné věc normálně prát. Zažehlujte žehličkou nastavenou na teplotu bavlny, nejlépe přes pečící papír, v délce zhruba dvě minuty. A nádherný ručně malovaný výrobek je hotový.