Bydlení

Mimóza: stydlivka mezi pokojovými rostlinami

Každý z nás ji určitě zná. Většina se ji alespoň jednou dotkla, aby nadšeně sledovala, jak se choulostivé listy a filigránové stonky květiny zabalí do sebe. Botanický název, Mimosa pudica, odkazuje právě na tuto pozoruhodnou vlastnost: "pudicus" znamená něco jako "plachý", a to je přesně to, jak se tato květina chová. Původně pochází z tropické jižní Ameriky, přesněji z Brazílie.
citlivá rostlina
Rostlina reaguje na mechanické podněty, mezi něž patří nejen dotek, ale také třepání nebo dokonce vítr a průvan. V noci nebo při chladných teplotách pod 18 stupňů Celsia se také složí. Obvykle trvá maximálně 30 minut, než se vrátí do normálního vzhledu.
Pozor: je to sice zábavné, ale sbalení stojí květinu spoustu energie, tak se jich příliš často nedotýkejte!

Pokojová rostlina na rok?

Mimóza je skutečně trvalá a velmi perzistentní. Vzhledem k tomu, že ji není snadné kultivovat jako pokojovou rostlinu a je velmi zoufalá zejména našimi zimami, přežije u nás většinou pouze po dobu jedné sezóny, tedy asi rok. Následující tipy týkající se umístění a péče však mohou výrazně prodloužit její životnost.
rozkvetlá mimóza

Dobře chráněné místo

Správné místo vybírejte moudře. Pokojová rostlina potřebuje jasné místo bez přímého slunečního světla. Teplota v domě by měla být během dne 20 až 25 stupňů Celsia a v noci přibližně 18 stupňů Celsia (ne nižší!). Uchovávejte mimózu chráněnou před průvanem i před chladným počasím. Ujistěte se, že pokojová rostlina má kolem sebe dostatek místa. Vysoká vlhkost nejméně 50% je důležitým garantem růstu citlivky. Čím vyšší je, tím lépe se vyvíjí.

Standardní půda, ale pravidelné hnojení

Překvapivě jednoduchá je volba správného substrátu. Pro květinu můžete použít normální půdu. Musí být pravidelně hnojena, dávejte jí nějaké rostlinné hnojivo týdně od jara do podzimu.

Zalévání

Podklad musí být udržován rovnoměrně vlhký, aniž by vysychal, ale také nesmí dojít k přelití. V ideálním případě používejte pouze vodu bez obsahu vápna. Voda musí mít pokojovou teplotu.

Řezání

Vzhledem k jejich krátkodobé povaze, řezání je často zbytečné. Bylo by však vhodné prořezávání na jaře, aby byla rostlina zdravá a aby se podpořilo větvení. Pokud je však mimóza po zimě slabá, je lepší ji neořezávat.

Množení

Pokud si nechcete kupovat novou mimózu každý rok, jednoduše si ji rozmnožte, jde to docela dobře. Nejlepší metodou je setí. Můžete si vzít vlastní semena nebo je můžete koupit. Správný čas pro množení je v březnu. Dejte dohromady šest až osm zrn do květináče se speciální půdou na pěstování a položte na něj fólii. To zvyšuje vlhkost a tím i možnost klíčení. Umístěte nádobu na světlém místě s teplotami mezi 20 a 22 ° C a udržujte substrát neustále vlhký. Zvedněte víko fólie několikrát denně, aby se zabránilo růstu plísní. Nejsilnější sazenice nakonec vložte do květináče ve trojici.